Badanie plodnosci medicover

Badanie płodności u mężczyzn polega przede wszystkim na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest pierwszym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wynikają z jaj i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno odbyć się badanie?Pytanie to powinno się zrobić w punkcie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zrealizować również po innego rodzaju urazach w ziemi krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do poszukiwania muszą zostać zrealizowane określone standardy. Negatywnie na wynik mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać odebrana w czasie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a dodatkowo nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna i zostać dostarczona w podobny rodzaj.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich siłę i ruchliwość). Dodatkowo wydobywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są też inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn stosuje się także innego typu badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią być więcej wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest ostatnie tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono pomoc skupiania się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie istnieć ich naprawdę bardzo mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też innego sposobu infekcje. W punktu ich wykluczenia wykonywane są badania mikrobiologiczne.