Kasa fiskalna bravo

Kasę fiskalną musi być każdy przedsiębiorca, który planuje sprzedawać produkty czy usługi na praca osób finansowych nie prowadzących kampanie gospodarczej. Nie tworzy przy tym mówienia, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, czy też jest usunięty z takich rozliczeń. Które są obowiązki posiadającego kasę fiskalną?

Posiadający kasę fiskalną powinien przede każdym sprawdzić, czy musi obowiązkowo ewidencjonować na kasie sprzedaż, której pracuje. W przypadku sprzedaży drobnej, prowadzonej rzadko, czasem korzystniejszym rozwiązaniem pewno stanowić rozwijanie zapisów w ewidencji sprzedaży niedokumentowanej. Zwolnienia z potrzebie posiadania kasy fiskalnej zostały przedstawione w Prawu Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w istocie zdjęć z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Miejmy o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej przysługuje nam zwrot sięgający nawet 90% jej cenie, nie więcej jednak, niż siedemset złotych. Znacznym udogodnieniem, również dla klienta, jak i oferującego, będzie dobrze skonfigurowana kasa, więc taka, która zajmuje pełny katalog sprzedawanych towarów albo usług. Dla mężczyzny niewątpliwą wartością obecnej formie jest fakt, że weźmie on paragon, jaki będzie podawał jako ewentualna podstawa zwrotu.

Podstawą reagowania na kwocie, będzie fiskalizacja kasy fiskalnej. Na czym ona wierzy? Jest obecne jednorazowa i pewna procedura, która oznacza trwałe przypisanie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Oczywiście, możemy zakupić kasę fiskalną również nie dokonywać fiskalizacji, a taka kasa finansowa będzie potrafiła stanowić używana do pracy jedynie w systemie niefiskalnym. Niezmiernie ważne jest, by fiskalizacji kasy dokonywał doświadczony serwisant, w przypadku błędu wskazanym będzie bowiem kup nowej kasy.

Do ważnych obowiązków posiadającego kasę fiskalną należy wydrukować paragon i sprzedać go użytkownikowi za wszelkim razem, jeżeli ten osiągnie zakupu, oraz raz dziennie wydrukować raport dobowy. Raz na miesiąc (pierwszego dnia każdego miesiąca) należy drukować raport miesięczny. Należy również pamiętać o obowiązkowym przeglądzie. Powinien on zostać stworzony po 24 miesiącach użytkowania kasy. Pamiętajmy jednocześnie o dobrym przechowywaniu paragonów i raportów: ustawodawca wprowadza na przedsiębiorców obowiązek przechowywania kopii rolek i raportów dobowych przez okres pięciu lat, paragonów przez okres dwóch lat (od zakończenia roku podatkowego). Istotną myślą jest wyjątkowo pamiętanie o tym, że po upływie pięciu lat przedsiębiorca powinien obowiązkowo wymienić moduł kasy.